Paris’te Karantina Sonrası Araçların Uzaklaştırılması Planlanıyor

Şehir yeniden açılmaya hazırlanırken Belediye Başkanı Anne Hidalgo, daha fazla arabayı yoldan uzak tutmak ve kirliliği azaltmak için bisiklet şeritleri, otobüsler ve sosyal mesafe uygulamasını yaygınlaştırmayı planlıyor.

Belediye başkanı Anne Hidalgo’ya göre, karantina sona erdikten sonra Paris’in arabaların yoğun olduğu eski haline dönmesi “söz konusu değil”. Fransa’nın 11 Mayıs’taki ulusal karantina kararının hafifletilmesinin ardından Paris’in Belediye Meclisi’nin özel oturumunda konuşan Hidalgo, şehirlerin koronavirüs salgınından kaçınmak için ulaşım politikalarını yeniden ele aldığı dönemde, kirliliğe ve trafik sıkışıklığına yönelik tedbirleri pandemi sonrası da sürdürmekten yana olduğunu ifade etti.

“Kirlilik ve araç trafiği ile istila edilmemize izin vermemizin söz konusu olmadığını net olarak söylüyorum” dedi. Kirliğin zaten kendi başına bir sağlık krizine neden olduğunu söyleyen Hidalgo, özellikle koronavirüs ile birleşen kirliliğin tehlikeli bir kokteyl olduğunu belirtti. Şehrin kalbine araba ile gelmenin, durumu gerçekten kötüleştirebilecek bir çözüm olduğunu ve bunun mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Dünyanın dört bir yanında karantina kararlarının arttığı dönemde araba trafiği yavaşladı ve hava kirliliği azaldı. Ancak şehirler toplu taşıma araçlarında kalabalıklaşmayı önlerken salgın sonrasını düşünüldüğünde, araç kullanımındaki artışın ne kadar yoğun olacağı bilinmiyor. Bu durum, Hidalgo’nun pandemi öncesi gündemine şehirdeki araçların kapladığı alanı önemli ölçüde azaltmak için yeni bir aciliyet katıyor. Ayrıca diğer Avrupa şehir liderleri ile, özellikle bisikletle olmak üzere diğer ulaşım yöntemlerini geliştirmeye yönelik taahhütlerini güçlendirmek için aynı fikirleri paylaşıyor.

Hidalgo’nun Covid-19 ile kirlilik arasında bir bağlantı olduğu iddiası temelsiz değil. Zaten pandeminin başlangıç döneminde, çalışmalar kötü hava kalitesi ve Covid-19 ölümleri arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü. Harvard’daki araştırmacılar, metreküp başına sadece bir mikrogram partikül kirliliğindeki bir artışın, bir hastanın ölme şansını% 15 artırabileceğini buldu. Hava kirliliğinin, Covid-19’dan kaynaklanan ölüm riskini artırabilecek astım gibi durumları daha da kötüleştirdiği bilinmektedir.

Hidalgo’nun araba karşıtı programı, yayalara ve bisikletlilere daha fazla yer açmak için şehir merkezini yeniden şekillendirmeye odaklanırken, daha eski ve daha kirletici araçların şehre girmesini engellemeyi hedefliyor.