Kumburgaz’da İmar Planında 3 Kat Olan Yere 14 Kat İzin Verildi

İstanbul Büyükçekmece’de yazlıkların yoğunlukla bulunduğu ve 2-3 katlı yapılaşmanın bulunduğu Kumburgaz’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir projeye 35 kat izin verdi. Bakanlık, açılan dava sonucu mahkeme ruhsatları iptal edince, imar iznini 14 kata indirdi.

Kumburgaz Mahallesi’nde Bayburtlu Grup İnşaat tarafından hayata geçirilmek istenen proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 35 kat yüksekliğinde yapı inşa etmek için izin aldı. Büyükçekmece Belediye Başkanlığı projenin çevredeki kentsel dokuyu bozacağı gerekçesiyle İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme ruhsatları iptal etti ve karar Bölge İdare Mahkemesi tarafından 18 Nisan 2018’de onandı.

Bayburtlu Grup İnşaat’ın sahipleri yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu ve 25 Aralık 2019’da bu kez 13 ve 14 kattan oluşan 2 blok için yapı ruhsatı aldı.

Belediye Açıklama Yaptı

Büyükçekmece Belediyesi Başkanlığı bunun üzerine yazılı bir açıklama yayınladı.

Belediyemizce bölge yapılaşma koşullarının çok üzerinde kat adedine sahip olan bu inşaatlar durdurulmuş ve inşaat ruhsatlarının iptali için mahkemeye başvurulmuştur.

Ancak daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 35 katlı inşaat ruhsatı mahkemece iptal edilmiş ve bölge halkının büyük tepkisi ortadan kaldırılmışken tekrar aynı yere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 13 ve 14 katlı inşaat ruhsatları bölge halkının yeniden büyük tepkisine neden oldu.

Yatay yapılaşmanın hâkim olduğu bu alanda böyle bir yüksek kat uygulaması ileride çok kötü örnek teşkil edecek ve önü alınamaz bir noktaya gidecek, böylece Kumburgaz sayfiye bölgesi de betonlaşma tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır.