Harvard Çalışması: Hava Kirliliği Olan Yerlerde Covid-19 Hastaları Daha Büyük Risk Altında

Fosil yakıt kirliliği ile COVID-19 ölümleri arasındaki bağlantıya ilişkin ilk ülke araştırmasına göre, daha kirli havalı yerlerde koronavirüs hastalarının ölme olasılığı daha temiz havalı alanlara göre çok daha yüksek.

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan hastalık uzmanları , ABD genelinde 3.000’den fazla yer için son hava kirliliği ve COVID-19 ölüm verilerini analiz etti. PM2.5 olarak bilinen havadaki küçük partiküllere onlarca yıldır orta derecede maruz kalan koronavirüs hastalarının ölme riskinin diğer hastalara göre yüksek olduğunu tespit etti.

İnsan saçından çok daha küçük olan PM2.5 parçacıklarının en önemli kaynakları, otomatik egzoz boruları ve enerji santralleri olarak biliniyor. Araştırmacılar, 1 metreküp hava içinde sadece bir mikrogram PM2.5’lik artışın, o yer için Covid-19 ölüm oranında %15’lik bir artışa neden olduğunu buldu.

Araştırmacılar, “PM 2.5’e uzun süreli maruziyette küçük bir artışın, Covid-19 ölüm oranında büyük bir artışa yol açıyor ve risk PM 2.5 ve diğer nedenlere bağlı kayıplar için gözlemlenenden 20 kat fazla artıyor” dedi. “Çalışma sonuçları, Covid-19 krizi sırasında ve sonrasında insan sağlığını korumak için mevcut hava kirliliği önlemlerini uygulamaya devam etmenin önemini vurguluyor.”

Çalışmalar, rafineri ve enerji santrallerinin yanı sıra sıkışık sokaklara ve otoyollara daha yakın olanların, daha yüksek seviyelerde uzun vadeli hava kirliliğine maruz kaldıklarını net bir şekilde ortaya koyuyor.